O nás

Dynastia rodu Janušíkovcov sa skladá už zo štyroch pokolení vinárov. Príznačné je pre nich, že každý nesie krstné meno JÁN.

História

Všetko začalo v 50. rokoch ……., kedy pradedo Jána Janušíka pracoval na miestnom družstve a spravoval miestne vinohrady. Vo voľnom čase si na vlastnom „záhumienku“ vysadil svoj prvý vlastný vinohrad a začal si vyrábať vínko pre vlastnú potrebu. Práce vo vlastnom vinohrade mu pomáhali vykonávať syn Ján a vnuk Ján, ktorý je súčasným šéfom vinárstva a do tajov vína už začal pomaly zaúčať aj svojho vlastného syna Janka.

Ján Janušík, ktorý pochádza z 3. generácie Janušíkovcov – vinárov je spätí s vinohradníctvom od svojho detstva. Ako malý chlapec vyrastal vo vinárskej obci Limbach, obkolesenej krásnou scenériou kaskádových vinohradov. Ako syn a vnuk vinárov sa zúčastňoval od štepenia vinohradov, cez oberačky až po lisovanie hrozna, výroba burčiaku a vína. Ešte nevedel ani poriadne rozprávať a už strkal prst do otcovho pohára s vínom, aby okúsil jeho chuť.

Podnikať začal už začiatkom deväťdesiatych rokov a popri podnikaní si svojpomocne z dedovej 50 á vinice vyrábal víno pre seba a ako komunikatívny a priateľský človek ním častoval aj svojich známych. Keďže vínko im chutilo, už vtedy ho viacerí podpichovali: „Jano, veď sa tým vínom začni živiť“.

Postupne z roka na rok sa viac a viac zaúčal do tajov vinárstva. Od starých vinárov sa učil ako sa meria síra vo víne, kyselina, alkohol, cukornatosť, oboznamoval sa s termínmi ako fermentácia, sceľovanie vína, čírenie, filtrácia, stabilizácia, zrenie vína a pomaly nadobúdal potrebné zručnosti. Práca s hroznom ho bavila a preto sa mu pomerne rýchlo podarilo vyrobiť výborné vína. K vínu pristupoval s láskou, práci venoval množstvo času a neraz sa stalo, že ho manželka našla spať na drevených sudoch v pivnici, kde od únavy zaspal. Priatelia a známi si od neho začali objednávať víno na svadby, rodinné oslavy a pod. Písal sa rok 1996 a vtedy sa Ján Janušík rozhodol, že vínu zasvätí svoj život. Založil si živnosť (od r. 2004 s.r.o.) , požičal si od svojho otca peniaze a investoval ich do svojho začínajúceho vinárstva. Spolu s priateľmi vymysleli prozaický názov pre vinárstvo – Víno Jano, nakoľko meno Ján má v rodine majiteľa dlhodobú tradíciu.

Od svojho založenia v r. 1996 sa vinárstvo Víno Jano rýchlo rozrastalo. Kým v prvom roku bola celková produkcia dvetisíc litrov vína, dnes sa produkcia šplhá k štyristo tisíc litrom. V začiatkoch prvé litre vína vyprodukoval majiteľ zo svojím otcom sám, dnes má vinárstvo 12 stálych zamestnancov a v sezóne zamestnáva ďalších pracovníkov na dobu určitú. K starej kamennej pivnici, kde boli vyrobené a uskladnené prvé litre vína postupne pribúdali ďalšie priestory. Pribudla podniková predajňa, degustačná miestnosť s klenbovými stropmi, vínny bar, nové skladové priestory a moderná hala s plničkou fliaš. Rozvoz tovaru si vinárstvo zabezpečuje vlastnými prepravnými kapacitami, pričom stálym odberateľom zabezpečuje dovoz zdarma.

Majiteľ vinárstva Víno Jano, p. Ján Janušík, si dokáže získať srdcia ľudí svojou srdečnosťou a láskavosťou, skoro vždy má úsmev na tvári a dobrú náladu šíri medzi ostatných. Málokedy vie povedať slovo „nie“. Povestné sú jeho ochutnávky a degustácie, ktoré neraz trvajú do neskorých hodín a nikomu sa z nich nechce odísť. Jeho snahou nie je vyrobiť víno čo najlacnejšie a čo najviac na ňom zarobiť, ale ponúkať zlatistý mok špičkovej chuti a vône za prijateľnú cenu. K svojmu vínu pristupuje s láskou a preto sa k nemu zákazníci radi vracajú.

Po 22. rokoch od založenia vinárstva sa už Ján Janušík môže okrem práci venovať aj svojím koníčkom. Ako vášnivého rybára a poľovníka ho môžete stretnúť v Malokarpatských lesoch a okolitých rybníkoch.

 

Súčastnosť

84696815_3071371246206443_986826537925869568_o

Keďže bez vinohradov nie je možné vyrobiť víno, snažíme sa každým rokom zväčšovať výmeru svojich vinohradov. V súčasnosti obrábame viac ako 30 ha vlastných viníc. Zvyšné hrozno nakupujeme od starostlivo vybraných dodávateľov z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, nakoľko nám záleží na kvalite vín, predávaných pod našou značkou.

Rodinné vinárstvo Víno Jano ponúka široký sortiment vín: ovocných, bielych, čercených i ružových sudových aj flaškových, pričom najviac sa špecializuje na biele vína. Medzi základné odrody, ktoré máme v ponuke patria Rizling, Veltlín, Irsai, Silván, Müller Thurgau, Rulandské, Svätovavrinecké, Moravský muškát, Chardonnay a z modrých odrôd Cabernet Savignon, Frankovka, André, Merlot, Alibernet. Ponúkame aj menej známe odrody ako Dornfelder, Neronet, Kerner a Neuburské.

V ponuke máme aj v súčasnosti obľúbené ružové vína z odrôd: Frankovka rosé, Cabernet Savignon rosé, Merlot rosé, Rulandské modré rosé.

Našou filozofiou je ponúkať kvalitné vína za prijateľné ceny.

Vína vyrábame klasickou technológiou a reduktívnou technológiou s riadeným kvasným procesom. Vybrané červené vína vyzrievajú v barikových sudoch.

Pripravíme pre Vás vína na svadbu, krst, rodinnú oslavu a podobn. Flašujeme pre Vás vína  podľa vlastného výberu. Podľa dohody Vám víno vieme doviesť do reštaurácii, obchodov, vinoték na vlastné náklady.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie