O nás

Dynastia rodu Janušíkovcov sa skladá už zo štyroch pokolení vinárov. Príznačné je pre nich, že každý nesie krstné meno JÁN.

História

Všetko začalo v 50. rokoch ……., kedy pradedo Jána Janušíka pracoval na miestnom družstve a spravoval miestne vinohrady. Vo voľnom čase si na vlastnom „záhumienku“ vysadil svoj prvý vlastný vinohrad a začal si vyrábať vínko pre vlastnú potrebu. Práce vo vlastnom vinohrade mu pomáhali vykonávať syn Ján a vnuk Ján, ktorý je súčasným šéfom vinárstva a do tajov vína už začal pomaly zaúčať aj svojho vlastného syna Janka.

Ján Janušík, ktorý pochádza z 3. generácie Janušíkovcov – vinárov je spätí s vinohradníctvom od svojho detstva. Ako malý chlapec vyrastal vo vinárskej obci Limbach, obkolesenej krásnou scenériou kaskádových vinohradov. Ako syn a vnuk vinárov sa zúčastňoval od štepenia vinohradov, cez oberačky až po lisovanie hrozna, výroba burčiaku a vína. Ešte nevedel ani poriadne rozprávať a už strkal prst do otcovho pohára s vínom, aby okúsil jeho chuť.

Podnikať začal už začiatkom deväťdesiatych rokov a popri podnikaní si svojpomocne z dedovej 50 á vinice vyrábal víno pre seba a ako komunikatívny a priateľský človek ním častoval aj svojich známych. Keďže vínko im chutilo, už vtedy ho viacerí podpichovali: „Jano, veď sa tým vínom začni živiť“.

Postupne z roka na rok sa viac a viac zaúčal do tajov vinárstva. Od starých vinárov sa učil ako sa meria síra vo víne, kyselina, alkohol, cukornatosť, oboznamoval sa s termínmi ako fermentácia, sceľovanie vína, čírenie, filtrácia, stabilizácia, zrenie vína a pomaly nadobúdal potrebné zručnosti. Práca s hroznom ho bavila a preto sa mu pomerne rýchlo podarilo vyrobiť výborné vína. K vínu pristupoval s láskou, práci venoval množstvo času a neraz sa stalo, že ho manželka našla spať na drevených sudoch v pivnici, kde od únavy zaspal. Priatelia a známi si od neho začali objednávať víno na svadby, rodinné oslavy a pod. Písal sa rok 1996 a vtedy sa Ján Janušík rozhodol, že vínu zasvätí svoj život. Založil si živnosť (od r. 2004 s.r.o.) , požičal si od svojho otca peniaze a investoval ich do svojho začínajúceho vinárstva. Spolu s priateľmi vymysleli prozaický názov pre vinárstvo – Víno Jano, nakoľko meno Ján má v rodine majiteľa dlhodobú tradíciu.

Od svojho založenia v r. 1996 sa vinárstvo Víno Jano rýchlo rozrastalo. Kým v prvom roku bola celková produkcia dvetisíc litrov vína, dnes sa produkcia šplhá k štyristo tisíc litrom. V začiatkoch prvé litre vína vyprodukoval majiteľ zo svojím otcom sám, dnes má vinárstvo 12 stálych zamestnancov a v sezóne zamestnáva ďalších pracovníkov na dobu určitú. K starej kamennej pivnici, kde boli vyrobené a uskladnené prvé litre vína postupne pribúdali ďalšie priestory. Pribudla podniková predajňa, degustačná miestnosť s klenbovými stropmi, vínny bar, nové skladové priestory a moderná hala s plničkou fliaš. Rozvoz tovaru si vinárstvo zabezpečuje vlastnými prepravnými kapacitami, pričom stálym odberateľom zabezpečuje dovoz zdarma.

Majiteľ vinárstva Víno Jano, p. Ján Janušík, si dokáže získať srdcia ľudí svojou srdečnosťou a láskavosťou, skoro vždy má úsmev na tvári a dobrú náladu šíri medzi ostatných. Málokedy vie povedať slovo „nie“. Povestné sú jeho ochutnávky a degustácie, ktoré neraz trvajú do neskorých hodín a nikomu sa z nich nechce odísť. Jeho snahou nie je vyrobiť víno čo najlacnejšie a čo najviac na ňom zarobiť, ale ponúkať zlatistý mok špičkovej chuti a vône za prijateľnú cenu. K svojmu vínu pristupuje s láskou a preto sa k nemu zákazníci radi vracajú.

Po 22. rokoch od založenia vinárstva sa už Ján Janušík môže okrem práci venovať aj svojím koníčkom. Ako vášnivého rybára a poľovníka ho môžete stretnúť v Malokarpatských lesoch a okolitých rybníkoch.

 

Súčastnosť

84696815_3071371246206443_986826537925869568_o

Keďže bez vinohradov nie je možné vyrobiť víno, snažíme sa každým rokom zväčšovať výmeru svojich vinohradov. V súčasnosti obrábame viac ako 30 ha vlastných viníc. Zvyšné hrozno nakupujeme od starostlivo vybraných dodávateľov z Malokarpatskej vinohradníckej oblasti, nakoľko nám záleží na kvalite vín, predávaných pod našou značkou.

Rodinné vinárstvo Víno Jano ponúka široký sortiment vín: ovocných, bielych, čercených i ružových sudových aj flaškových, pričom najviac sa špecializuje na biele vína. Medzi základné odrody, ktoré máme v ponuke patria Rizling, Veltlín, Irsai, Silván, Müller Thurgau, Rulandské, Svätovavrinecké, Moravský muškát, Chardonnay a z modrých odrôd Cabernet Savignon, Frankovka, André, Merlot, Alibernet. Ponúkame aj menej známe odrody ako Dornfelder, Neronet, Kerner a Neuburské.

V ponuke máme aj v súčasnosti obľúbené ružové vína z odrôd: Frankovka rosé, Cabernet Savignon rosé, Merlot rosé, Rulandské modré rosé.

Našou filozofiou je ponúkať kvalitné vína za prijateľné ceny.

Vína vyrábame klasickou technológiou a reduktívnou technológiou s riadeným kvasným procesom. Vybrané červené vína vyzrievajú v barikových sudoch.

Pripravíme pre Vás vína na svadbu, krst, rodinnú oslavu a podobn. Flašujeme pre Vás vína  podľa vlastného výberu. Podľa dohody Vám víno vieme doviesť do reštaurácii, obchodov, vinoték na vlastné náklady.